Přejít k hlavnímu obsahu

Češi už nehledí na drobné rozdíly v ceně a chtějí konkrétní značky

redakce 20.03.2019
info ikonka
Zdroj:

Více než polovina Čechů využila při nákupu na internetu některý ze zbožových srovnávačů. Statistiky potvrzují, že nakupující stále více tíhnou ke konkrétním značkám a jejich citlivost na cenu slábne.

Jak na tento trend odpoví zástupci největších českých zbožových srovnávačů? I to bude tématem panelové diskuze na březnovém Czech On-line Expu. 

Česko je rájem e-shopů. Aktuálně jich napočítáte téměř 41 tisíc a na konci letošního roku jich může být odhadem až 43 tisíc. V posledních letech roste nejen počet internetových prodejců, ale také celkové tržby. Loni se na české e-commerce scéně podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz a Asociace pro elektronickou (APEK) komerci protočilo přibližně 135 miliard korun. Meziročně tržby rostly o 17 % a z celkového maloobchodního obratu si už ukrajují přes 9 %.

Na tomto růstu mají svůj nezanedbatelný podíl zbožové srovnávače. Podle loňské studie APEK je využívá vždy nebo při většině nákupů 55 % dotázaných, kteří nakupují na internetu alespoň jednou za rok. „Česká republika a středoevropské trhy jsou z pohledu zbožových srovnávačů poměrně unikátní. Ve světě lidé mnohem častěji nakupují prostřednictvím market places typu Amazon. Tuzemský trh se v posledních letech mění a čeští zákazníci stále více tíhnou ke konkrétním značkám a jejich cenová senzibilita slábne. Na srovnávačích bude, jak k tomuto trendu přistoupí a jak se budou na trhu pozicovat,“ uvádí Honza Mayer, CEO společnosti Dataweps.

V Česku patří mezi největší zbožové srovnávače Heureka.cz a Zboží.cz. V únoru získala podle statistiky Netmonitor.cz tuzemská jednička Heureka.cz více než čtyři miliony reálných uživatelů, kteří dohromady zhlédli téměř 75 milionů stránek. V případě Zboží.cz to bylo necelých 2,2 milionu uživatelů a více než 26 milionů zobrazených stránek. „Na Zboží.cz mohou lidé porovnávat nabídky z přibližně 25 tisíc aktivních e-shopů. Podle našich statistik téměř třetina návštěvníků hledá v kategorii mobilních telefonů, zájem je však též o nábytek, nářadí nebo bílé zboží. Lidé obvykle hledají a porovnávají ceny konkrétního výrobku. Mezi nejhledanější značky patří například Wish, Huawei, Sodastream, Samsung, Xiaomi či Apple,“ potvrzuje zájem o konkrétní značky Milan Šmíd ze Zboží.cz.

Zbožové srovnávače jsou významným zdrojem příjmů pro desítky tisíc e-shopů. Aby v nich lidé rádi vyhledávali a srovnávače tak přinášely nové zákazníky internetovým prodejcům, musejí pružně reagovat na aktuální trendy a přicházet s inovacemi. „U produktových recenzí spustíme algoritmus pro textové strojové učení, které se nám již osvědčilo u recenzí e-shopů. V plánu máme také spuštění algoritmů strojového učení pro párování a kategorizaci produktů,“ prozradil k připravovaným novinkám Tomáš Braverman z portálu Heureka.cz.

O tom, jaká je role zbožových srovnávačů v době, kdy zákazníci tíhnou ke konkrétním značkám a jejich citlivost na cenu slábne, budou diskutovat na březnovém veletrhu Czech On-line Expo Tomáš Braverman z Heureky.cz, Milan Šmíd ze Zboží.cz a František Štrupl z české pobočky Googlu. „Všichni e-shopáři mají jedinečnou příležitost dozvědět se od těch nejpovolanějších, v čem se jednotlivé srovnávače liší, jaké dotazy od provozovatelů e-shopů nejčastěji dostávají, jaký je jejich přístup k bidování produktů nebo jaké novinky pro letošní rok chystají,“ vybírá z připravených otázek do panelové diskuze organizátor veletrhu Jan Kalianko.

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme