Poznávací znamení, že něco není v pořádku s baterií ve vašem telefonu, mohou přijít v několika vlnách a stupních, z nichž ty poslední jsou bohužel fatální. Je na místě tedy dávat pozor už na ty méně výrazné, abyste problém podchytili v zárodku.
Častější vybíjení
Dejme tomu, že svůj telefon používáte 2 nebo i 3 roky. Relativně tedy dokážete odhadnout, jak dlouho vám baterie vydrží na jedno nabití. Pokud si všimnete, že se baterie vybíjí výrazně rychleji, přestože telefon používáte stejně jako před půl rokem – a nemáte nainstalované ani žádné nové aplikace – jde zřejmě o prvotní znak finální degradace baterie.
Zahřívání při nabíjení
Pokud začnete pozorovat, že se váš telefon až moc zahřívá při nabíjení, objevili jste zřejmě další problém umírající baterie. Telefon v takovém případě zkuste nabíjet nižším výkonem (použijte třeba jiný adaptér). Někdy se také může stát, že se telefon přestane nabíjet, protože oznámí nadměrné zahřívání.
U iPhonů od Applu zase bývá běžné, že rozbitá baterie se nenabíjí nad 80 % procent. Samozřejmě, pokud nejde o funkci, kterou umožňují telefony od iOS 13 a říká se tomu optimalizované nabíjení, které akumulátor právě nepřebijí, aby vám dlouho vydržel.
Nafouknutá baterie
Výše zmíněné znaky byste měli okamžitě řešit – buď servisem, anebo rovnou výměnou baterie za novou, pokud možno originální. Pokud tak neučiníte, může nastat do značné míry fatální situace. V lepším případě se telefon vypne a odmítne se zapnout. V tu chvíli vám nefunkční baterie udělala z telefonu těžítko, ještě je ale teoretická šance na opravu, právě výměnou akumulátoru.
V tom horším případě vám může rozbitá baterie při nabíjení explodovat. Častěji se však stává, že se baterie „nafoukne“, zvětší svůj objem a vytlačí buď zadní kryt, popřípadě displej. V obou případech je tím osud telefonu zpečetěn a počítat nemůžete ani s extrahováním dat do nového zařízení, jedině pokud jste pečlivě zálohovali.