Bart je konverzační nástroj vyvinutý společností Google. Je zkratkou pro Bidirectional Encoder Representations from Transformers a byl vytvořen jako reakce na konkurenční jazykový model OpenAI GPT-3, který ve svých produktech používá Microsoft.
Služba Bart je funkční už asi dva měsíce, ale jen v některých regionech a jazycích. Nyní je dostupná ve většině zemí světa a v nejrozšířenějších světových jazycích včetně češtiny a slovenštiny. Google uvádí, že na uvedení služby Bard do Evropy aktivně spolupracoval s odborníky, zákonodárci i regulačními orgány daných zemí.
Nové funkce
Současně Google službě dodal nové funkce, díky kterým si ji mohou uživatelé lépe přizpůsobit. A odpovědi si nyní můžete poslechnout: slyšet něco nahlas vám pomůže vnímat nápady novým způsobem. Také se tato funkce hodí, když potřebujete slyšet například správnou výslovnost nějakého slova nebo si chcete pustit báseň či scénář. Stačí kliknout na ikonu zvuku.
Nově lze také přizpůsobit Bardovy odpovědi. Vybrat si můžete z pěti variant: jednoduché, dlouhé, krátké, profesionální nebo neformální odpovědi. Můžete například požádat Barda, aby vám pomohl napsat inzerát na prodej historického křesla a následně jeho návrh zkrátit v rozbalovacím menu. Tato funkce je ale zatím dostupná v angličtině. Brzy by se měla rozšíří do dalších jazyků.
Bard také nově dokáže analyzovat obrázky. Tak se o obrázku můžete dozvědět více informací. Můžete se také zeptat na inspiraci na jeho popisek. Obrázek stačí do aplikace nahrát. I tato funkce je ale zatím dostupná jen v angličtině.
Mezi další nové funkce patří možnost připnout a přejmenovat konverzace. Vedle exportu programovacího kódu do služby Google Colab nyní Bart dovoluje export kódu Python i do služby Replit. Tato funkce je dostupná ve všech jazycích. Odpovědi Barda lze také sdílet s přáteli.
Jak Google upozorňuje, při zkoušení Barda mějte na paměti, že Bard se někdy může mýlit a může poskytovat nepřesné nebo nevhodné odpovědi. Pokud máte pochyby, ověřte odpovědi Barda pomocí tlačítka „Vyhledat na Googlu“.
Zdroj : Blog Google, Google Bard