Sledování uživatelů už v minulosti vedlo Apple ke konfliktu s Facebookem. Podle informací agentury F.A.Z. nyní americká společnost nabrala konfrontační kurz i směrem k čínské vládě a některým velkým čínským společnostem.
Apple nyní oznámil, že v aktualizaci operačního systému iOS pro iPhone omezí zásady sledování uživatelů. Dříve nebyl nutný pro sledování souhlas uživatele. Nyní však mnoho aplikací v zařízeních od Apple musí prostřednictvím okna pro vyjádření souhlasu požádat, aby mohly sbírat data a vyhodnocovat chování uživatele například k reklamním účelům.
Apple: využití zákazu sledování v systému iOS
Americká firma chce výrazně omezit sledování uživatelů aplikací v iOS. | Zdroj: Parampreet Chanana/Pixabay
Sledování uživatelů, a to i bez jejich souhlasu, má nyní umožnit software, vyvinutý čínskými technologickými společnostmi. Deník Financial Times minulé úterý večer informoval, že softwarová společnost Bytedance se sídlem v Pekingu nabídla některým vývojářům aplikací v Číně technologii sledování, nazvanou CAID. Vyplývá to z jedenáctistránkového průvodního dokumentu. Reklamní ID uživatele (IDFA) už tak není nutné.
IDFA je zkratkou pro "Identifier for Advertisers" a jde o nejznámější způsob sledování uživatelů iPhonu v aplikacích. Vzhledem k tomu, že provozovatelé aplikací a platforem mají nyní k dispozici méně dat, se mimo jiné vyostřil vztah mezi Applem a Zuckerbergovým koncernem Facebook. Ten také IDFA používá.
Hrozí Applu sankce ze strany čínské vlády?
Do zmíněné softwarové skupiny Bytedance patří mimo jiné i oblíbený videoportál TikTok. Společnost už potvrdila, že testuje alternativní řešení pro sledování uživatelů, které by obešlo vyžádání souhlasu. Oficiální prohlášení ale prozatím vydáno nebylo.
Společnost Apple na dotaz k jednání čínských koncernů odpověděla kriticky. "Podmínky a zásady obchodu App Store platí stejně pro všechny vývojáře na celém světě, a to včetně společnosti Apple", napsal ve svém prohlášení mluvčí společnosti. "Aplikace, které nebudou tuto volbu uživatele respektovat, nebudeme povolovat."
Úzký vztah mezi čínskými společnostmi a tamní vládou je pro americkou firmu rozbuškou. Pokud čínská vláda projeví zájem o pokračující sledování uživatelů bez udělení jejich výslovného souhlasu, je docela pravděpodobné uvalení sankcí na Apple.