Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Android na vzestupu: souboj s iOS se přiostřuje

Josef Mika 20.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

V oblasti mobilních telefonů už dlouho probíhá neustálý boj mezi operačními systémy Android a Apple iOS. Jak se vyvíjí a kdo začíná mít navrch?

Kapitoly článku

Ačkoli Google v celosvětovém měřítku stále vede, Apple v posledních dvou letech udělal značný posun. Současné prognózy agentur pro výzkum trhu, jako je IDC, však naznačují, že by se tento trend mohl v průběhu letošního roku opět obrátit.

Samsung (s Androidem) opět na špici

Samsung v prvním čtvrtletí roku 2024 znovu získal vedoucí postavení v segmentu chytrých telefonů a po krátkém intermezzu odsunul Apple na druhé místo. Za úspěchem jihokorejského výrobce stojí především velká poptávka po jeho aktuální modelové řadě Galaxy S24, která byla uvedena na trh letos v lednu.

Zatímco Samsung prodal v prvním letošním kvartálu 60,1 milionu smartphonů (značí 0,7% meziroční pokles), Apple zaznamenal pokles téměř 10% a jeho iPhony si pořídilo 50,1 milionu uživatelů. Třetí příčku pak za první tři měsíce letošního roku obsadilo Xiaomi (40,8 milionu prodaných telefonů a až třetinový meziroční nárůst).

Mohlo by vás zajímat

Nechá Android iOS za sebou?

Odborníci předpovídají, že do konce roku 2024 bude mít Android dvakrát vyšší tempo růstu než iOS. Důvodem je částečně nasycený trh, který umožňuje pouze omezený růst, a částečně již vykázaný pokles prodejních čísel Applu v prvním čtvrtletí 2024.

Samozřejmě je vždy problematické dělat prognózy do budoucna a podíly na trhu se mohou rychle měnit. Předpovědi však naznačují, že systém Android by mohl v následujících měsících dále posilovat, a naopak iOS by mohl svůj tržní podíl ztrácet.

Zdroj: IDC, 9to5Google.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud