Malá přenositelná zařízení AirTags nejsou jen bezdrátové samolepky, které lze připevnit na klíče nebo peněženky. Jsou k dispozici i v provedení přívěsku, který uživatelům pomáhá najít ztracené či zapomenuté věci. Apple v jejich konstrukci spoléhá na své ultra-širokopásmové čipy U1, které jsou také v nejnovějších verzích iPhonů (poprvé je výrobce uvedl v roce 2019 jako součást iPhonu 11).
Základní funkce lze přirovnat k už známým nositelným gadgetům s Bluetooth: připevněním sledovacího prvku na nějaký předmět nebo zařízení jej lze poté snadno prostřednictvím iPhonu sledovat. Apple k tomu využívá tři bezdrátové standardy. Bluetooth slouží k základní detekci přiblížení, NFC umožňuje nálezci ztraceného předmětu s AirTag jej naskenovat a zobrazit zprávu, kterou nastavil majitel. A pak je tady ultra-širokopásmová technologie (UWB – ultra wideband), která poskytne přesné údaje o poloze. Pomocí iPhonu si můžete při nalezení AirTagu zobrazit, jak daleko a jakým směrem se od vás nachází. Díky UWB lze umístění AirTagu určit s přesností na několik centimetrů.
AirTagy jsou kompatibilní s iPhonem SE, iPhonem 6s nebo novějším, nebo iPodem touch (sedmé generace), ale pouze v kombinaci s operačním systémem 14.5 nebo novějším. Dále s iPadem Pro, iPadem páté generace nebo novějším, iPadem Air od verze 2, iPadem mini od verze 4 se systémem iPadOS 14.5 a novějším.
Apple AirTags: datum uvedení a ceny
Nová generace trackerů AirTags bude k dispozici v různých provedeních. Pracuje s ultra-širokopásmovou technologií.| Zdroj: Apple
Datum uvedení: očekává se, že zařízení bude možné zakoupit od 30. dubna 2021. Cena jednoho kusu je 890 Kč, balení po čtyřech je za 2990 Kč.
Objednávky: gadget si můžete objednat od pátku 23. dubna.
Funkce a dosah: zařízení AirTags se při sledování nespoléhají jen na technologii Bluetooth, ale pracují přesněji a energeticky úsporněji. Využívají k tomu ultra-širokopásmovou technologii bezdrátového přenosu. Co se týče dosahu, Apple prozatím nemá žádné bližší informace. Vyměnitelná baterie velikosti CR2032 při každodenním používání údajně vydrží rok provozu.
Ovládání: s AirTags lze pracovat prostřednictvím aplikace pro iOS, Najít. Aplikaci už lze používat například pro nalezení přátel anebo vlastních zařízení Apple. V budoucnu zahrne i AirTagy.
Bezpečnost a ochrana dat: Apple zatím v této oblasti neposkytl žádné bližší informace, ale pokud budou AirTags integrovány do funkce Najít, měly by se na ně vztahovat stejná pravidla ochrany soukromí a zabezpečení, jako i pro jiná zařízení. Znamená to šifrování end-to-end a ukládání klíčů v zabezpečené oblasti. Apple také uvádí, že údaje o poloze nebudou s nikým sdíleny a nebude je moci vidět ani sám výrobce.
Tile: alternativa AirTags pro Android
Bluetooth gadget Tile lze používat se systémy Android a iOS. | Zdroj: Tile
V oblasti mini sledovacích zařízení s technologií Bluetooth je už dnes dobře známá společnost Tile. Nabízí lokátory klíčů a klasické samolepky, které lze jednoduše připevnit na různé, často ztrácené předměty: dálkové ovladače, dětské hračky nebo drony. Výhodou "dlaždic" je, že se dají používat nejen s iPhony, ale také prostřednictvím Androidu. Životnost baterie je přibližně tři roky a dosah 45 metrů. Mimo dosah Bluetooth je možné pomocí sítě Tile určit poslední známou polohu sledovaného zařízení.
Chipolo: další z použitelných sledovacích zařízení
Bluetooth tracker má k dispozici i Chipolo. | Zdroj: Chipolo
Různá sledovací zařízení v provedení vyhledávačů na klíče a peněženky nabízí také Chipolo. Oba trackery se prodávají v kompletu, jsou voděodolné a stejně jako Tiles sází na technologii Bluetooth. Pomocí alarmů byste měli mít šanci sledovat klíče a peněženky v blízkém dosahu. Upozornění vám pomohou zajistit, že už si nikdy nezabouchnete dveře a neměli klíče bezpečně u sebe.