Přejít k hlavnímu obsahu

Adware se šíří přes falešné mobilní hry, které napodobují Minecraft

Pavel Trousil 19.05.2023
info ikonka
Zdroj:

Falešné hry zůstávají na platformě Android v Česku hlavním zdrojem adwaru, což je typ malwaru, který zobrazuje reklamy, nebo sleduje internetovou aktivitu uživatele. V dubnu je doplnil škodlivý kód GriftHorse, který uživatele přihlašuje k placeným SMS službám.

Hlavním rizikem pro uživatele platformy Android v Česku zůstávají falešné verze her a aplikací. V dubnu se do čela pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET vyšplhal adware Hiddad, a to ve více než pětině všech detekovaných případů. Nadále se šíří hlavně prostřednictvím aplikací napodobujících velmi populární hru Minecraft.

„Adware Hiddad detekujeme na předních místech pravidelné statistiky již několikátý měsíc po sobě, v dubnu nás ale překvapil svou zvýšenou aktivitou, především ke konci měsíce,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Strategie šíření adwaru Hiddad se zatím nemění, pravděpodobně proto, že je v Česku zkrátka úspěšná - Hiddad se v dubnu nejčastěji skrýval ve hrách Block Crazy Robo World a Block Sun Earth, ve kterých mají hráči za úkol vytvářet svět z kostek tak, jak to známe právě z velmi populární hry Minecraft.

Bezpečnostní specialisté varují také před falešnou hrou Scrap Metal Factory a modifikací pro hry Back Wars, jejichž prostřednictvím se pak v dubnu šířil adware Andreed. Ten je hlavním rizikem pro české uživatele zhruba od loňského jara. V letošním dubnu počet jeho detekcí poprvé výrazněji klesl. Bezpečnostní experti nicméně neočekávají, že by z českého prostředí úplně vymizel. V dubnu se poprvé v letošním roce objevil také škodlivý kód GriftHorse, který dokáže uživatele bez jeho vědomí přihlásit k placeným SMS službám.

Zdroj: ESET


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme