Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Více než 50 aplikací na Google Play obsahovalo malware

Pavel Trousil 24.03.2020
info ikonka
Zdroj:

Google neustále vylepšuje zabezpečení svého obchodu Google Play, přesto hackeři stále nalézají způsoby, jak do obchodu s aplikacemi proniknout.

Výzkumný týmbečnostní firmy Check Point Research identifikoval nový malware Tekya, který se ukrýval v aplikacích dostupných na Google Play. Konkrétně šlo o 56 aplikací (24 z nich bylo určeno pro děti), které mají dohromady více než milion stažení. Cílem malwaru bylo infikovat co největší počet zařízení a využít je k podvodům s mobilními reklamami. Tekya využívá mechanismus „MotionEvent“ a napodobuje aktivity uživatele a kliká na reklamy a bannery od organizací, jako jsou Google AdMob, AppLovin', Facebook a Unity.

malware-tekya-infikovana-aplikace-v1-nahled

"V rámci této kampaně byly klonovány oblíbené aplikace. 24 infikovaných aplikací bylo zaměřeno na děti (od logických her až po závodní), zbytek tvořily užitečné aplikace, například kuchařky, kalkulačky, překladače a podobně. Když si vezmeme obrovské množství infikovaných zařízení a aktivitu malwaru, mohli si útočníci potenciálně vydělat i stovky tisíc dolarů za den. Navíc vzhledem ke schopnosti malwaru napodobovat uživatele a klikat na různé odkazy, mohli by útočníci v budoucnu celkem snadno pozměnit kód malwaru Tekya a využít ho k ještě nebezpečnějším útokům. Dobrou zprávou je, že všechny infikované aplikace byly z Google Play odstraněny," říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

Nicméně se znovu ukazuje, že na Google Play mohou proniknout škodlivé aplikace. V obchodu je k dispozici téměř 3 miliony aplikací a každý den přibývají stovky dalších, takže je obtížné u každé zkontrolovat, zda je bezpečná. Uživatelé se proto nemohou spolehnout pouze na bezpečnostní opatření Google Play, ale je potřeba zařízení také aktivně chránit.

malware-tekya-infikovana-aplikace-v2-nahled

Jak se tedy chránit? Pokud máte podezření, že ve svém zařízení můžete mít nějakou infikovanou aplikaci, pak:

  • Odinstalujte infikovanou aplikaci ze zařízení
  • Nainstalujte bezpečnostní řešení, které vás ochrání před známými i neznámými hrozbami
  • Aktualizujte operační systém a aplikace a používejte vždy nejnovější verze

Mohlo by vás také zajímat: zákeřný špehovací software pro Android


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme