Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: ViewSonic VX2718-2KPC-MHD – prohnutý 165Hz herní monitor s vysokým rozlišením za cenu rovného

Michal Bareš 09.04.2024

Nedávno jsme testovali levný a rychlý herní monitor ViewSonic VX2718-P-MHD, dnešní novinka má prakticky stejné označení, ale s přízviskem “2KPC” i prohnutou obrazovku a vyšší rozlišení.

Kapitoly článku

Stejně jako ViewSonic VX2718-P-MHD Gaming, tak ani jeho prohnutá varianta ViewSonic VX2718-2KPC-MHD nevypadá jako typický herní monitor, spíše jako běžný trochu nudný kancelářský černý zobrazovač. S prohnutou obrazovkou ale přeci jen trochu vystupuje z řady.

Ergonomie

Prohnutý panel sedí na stejném široce rozkročeném podstavci jako ViewSonic VX2718-P-MHD (recenze zde) a stejné jsou tedy i možnosti jeho nastavení. Panel je připojen napevno a neumožňuje výškové a boční nastavení ani otáčení zobrazovacího panelu na výšku. Na zadní straně se ale přesto nachází montážní VESA otvory pro instalaci k nastavitelnému ramenu.

Portová výbava

Konektory tentokrát nesměřují dolu, ale směrem dozadu, což na jednu stranu usnadňuje jejich zapojení, na stranu druhou to omezuje přistrčení monitoru ke zdi, případně jeho montáž na zeď. Konektory jsou prakticky stejné jako u rovného bratrance, jen dva HDMI porty jsou rychlejší (2.0) a DisplayPort nese specifikaci 1.2.

ViewSonic VX2718-2KPC-MHD
Portová výbava monitoru ViewSonic VX2718-2KPC-MHD
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Vedle nich se ještě nachází 3,5mm audiozdířka a na rozdíl od rovné varianty je zde otvor pro připojení externího napájecího adaptéru. Pokud byste měli nechat monitor delší dobu na veřejně přístupném místě, oceníte i otvor pro Kensington Lock. S ohledem na cenu jsme USB-C nebo USB rozbočovač ani nečekali.

Zobrazovací panel a spotřeba

27” VA panel se zakřivením 1500R má tentokrát vyšší rozlišení 2 560 x 1 440 bodů při maximální obnovovací frekvenci 165 Hz a 1ms době odezvy (MPRT). Maximální tabulkový jas činí 250 cd/m2 při statickém kontrastu 3 000:1.

Při běžném používání jsme s monitorem pracovali jak večer, tak i během odpoledne a pro použití v místnosti je jas dostatečný, jen na plochu nesmí dopadat přímé sluneční světlo, které i přes matný povrch nedokáže jasně přesvítit. Většinu času jsme ale nemuseli zvyšovat jas nad 70 %. Při běžné práci jsme stejně večer většinou přepli na režim Standard s omezeným jasem na cca 35 %, přičemž dosahoval spotřeby 12 W. V herním zápřahu s maximálním jasem a zapnutými vylepšovacími technologiemi jsme naměřili maximum spotřeby okolo 20 W.

Monitor pracuje s 8bitovými barvami (6b+FRC) a pokrývá 97 % barevného prostoru sRGB, zobrazovaný obsah je příjemně živý, ale na profesionální práci s fotografiemi nebo na náročnější sledování filmů není. Monitor podporuje vyhlazovací technologii AMD FreeSync, ale bohužel ne konkurenční technologii Nvidia G-Sync, takže pokud vlastníte notebook nebo desktop s grafickou kartou on Nvidie, vyhlazování se nedočkáte.

ViewSonic VX2718-2KPC-MHD
Prohnutý herní monitor ViewSonic VX2718-2KPC-MHD
Zdroj: Michal Bareš, Chip
ViewSonic VX2718-2KPC-MHD
Tlačítka řízení OSD monitoru ViewSonic VX2718-2KPC-MHD jsou hůře ovladatelná
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Ovládání a nabídka OSD

V česky lokalizovaném OSD (jazyk označen jako Češky) jsou k dispozici přednastavené režimy pro rychlé hry (FPS), strategie (RTS) a multiplayerové hry (MOBA), ale najdeme zde i praktické neherní režimy pro sledování filmů, práci na internetu, tvorbu textů nebo i černobílý režim pro čtení knih. S univerzálností monitoru jsme tedy spokojeni. V hlavním menu pak najdeme pokročilejší možnosti úpravy barev a obrazu. Spotřeba monitoru se podle zvoleného režimu a jasu pohybuje od 11 do 19 W.

Nic moc není ergonomie ovládacích tlačítek, která nejsou prakticky nijak označena a nachází se uprostřed spodní hrany monitoru, takže je musíte ovládat rukou otočenou dlaní nahoru. Na všechno se ale dá zvyknout.

Celkové hodnocení

Monitor ViewSonic VX2718-2KPC-MHD přináší oproti cenově srovnatelnému modelu VX2718-P-MHD příjemnou prohnutou obrazovku, která hráče i diváky lépe vtáhne do děje a přidává k tomu i vyšší rozlišení a většina uživatelů ocení i lepší přístup k zadním portům. Povedeně kombinuje pracovní a herní možnosti, pro profesionální uživatele, kteří před monitorem sedí dlouhé hodiny, ale doporučujeme spíše model s výškovým nastavením. Pokud ale chcete hezký a rychlý monitor s prohnutou cenou za co nejlepší cenu, levnější model se srovnatelnou úhlopříčkou, rozlišením a výbavou budete těžko hledat.

Technická data

ViewSonic VX2718-2KPC-MHD


Displej / rozlišení 27" / 2 560 x 1 440 bodů / prohnutý / 1500R matný / VA / 165 Hz

Max. jas / šach. kontrast 250 cd/m2 / 3 000 :1

Doba odezvy 1 ms

Výbava 2x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.2, audio, repro, AMD FreeSync, Kensington Lock

Spotřeba – provoz / stand-by 11-20 W / 0,1 W

Cena 5 590 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud