Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Sony Xperia 1 VI – změny přinesly Xperii 1 VI na absolutní špičku

Michal Bareš 23.05.2024

Sony Xperia 1 VI nenechal tentokrát nic náhodě. Kromě vynikajícího výkonu nabízí bohatou výbavu, povedený displej a konečně i dlouhou výdrž na baterii a výborné fotografie.

Kapitoly článku

Letošní Xperia 1 s označením Mark VI přináší řadu změn a výsledek je doslova vynikající, v našich dlouhodobých srovnávacích testech dosáhla na celkově druhé nejvyšší místo z celkem 191 testovaných zařízení. To je nejlepší výsledek, který jakýkoliv ze smartphonů od Sony za posledních pár let dosáhl.

Na první pohled nejviditelnější změnou je změna poměru stran displeje z pro Sony v posledních letech typického formátu 21:9 na praktičtější poměr stran 19,5:9. Srdcem Xperie 1 VI je ale opět fotoaparát. Jeho výbava je vynikající, včetně objektivu s plynulým zoomem. Fotografičtí profesionálové zde najdou mnoho možností, jak pořídit dokonalé snímky. Dobrá zpráva ale je, že i ve standardním automatickém režimu jsou tentokrát snímky naprosto srovnatelné s ostatními vlajkovými telefony.

Opravdu dlouhá výdrž na baterii

Nová Xperia 1 VI vystřelila v našich dlouhodobých srovnávacích testech až na samý vrchol, konkrétně na celkově druhé místo. Ve všech kategoriích testu dosáhla výborného hodnocení, potěšila nás zejména výdrž na baterii, se kterou měly minulé modely problémy.

Sony Xperia 1 VI
Sony Xperia 1 VI má hardwarovou spoušť fotoaparátu
Zdroj: Chip

Ačkoli má Xperia 1 VI, stejně jako vlajky od konkurence, běžnou baterii s kapacitou 5 000 mAh, dokáže z ní vyždímat téměř rekordní dobu provozu. Při pevném jasu displeje 200 cd/m2 a maximální obnovovací frekvenci 120 Hz vydrží na jedno nabití více než 17 hodin provozu, pokud dokonce omezíte frekvenci na 60 Hz, výdrž dokonce přesáhne 20 hodin. Sony toho dosahuje především díky adaptivní synchronizaci, která umožňuje okamžitou změnu obnovovací frekvence displeje v celém rozsahu od 1 do 120 Hz a výrazně šetří energii.

V balení ale nenajdeme síťový adaptér ani USB kabel, takže budete muset použít vlastní zdroj. Se standardní nabíječkou nám plné dobití zabralo celých 102 minut, což není žádný zázrak, ale s "turbo nabíječkou" už nemáme příliš co vytknout. Po 30 minutách v zásuvce vydrží telefon pracovat téměř 9 hodin provozu, tedy skoro stejně jako zvládnou některé smartphony s plně nabitým akumulátorem. Xperii 1 VI lze také nabíjet bezdrátově pomocí nabíječky Qi.

Vysoce kvalitní fotoaparát

Sony klade u Xperie 1 VI hlavní důraz na fotoaparát, což je patrné už při pohledu na dedikované hardwarové tlačítko spouště. Již předchozí modely používaly plynulý teleobjektiv, Sony však v tomto případě prodloužilo jeho ohniskovou vzdálenost. Místo 85 až 125 mm se u nové verze Xperie 1 dá zoom nastavit v rozmezí 85 až 170 milimetrů, což odpovídá 3,5x až 7,1x zvětšení. Samozřejmě ale lze přepínat mezi pevnými úrovněmi ohniskové vzdálenosti, jako to nabízí většina chytrých telefonů.

Sony Xperia 1 VI
Periskopický zoom s rozsahem 3,5x až 7,1x
Zdroj: Chip

Z hlediska snímačů se nic zásadního nezměnilo, stejně jako dříve je k dispozici 52Mpx hlavní snímač s optickou stabilizací a 12Mpx ultraširokoúhlý snímač, objektiv se zoomem má rovněž 12 Mpx. Sony spolupracuje se společností Zeiss a používá povrchovou úpravu objektivu "Zeiss T*".

Z hardwaru i softwarové výbavy jasně vyplývá, že i v tomto případě se Sony zaměřuje hlavně na fotografické nadšence. Dřívější zmatená situace s různými aplikacemi pro automatický a profesionální režim naštěstí už pominula a telefon používá už jen jednu aplikaci. "Profesionální režim" však zůstává, takže kdo raději fotí na manuál, bude mít k dispozici stejné možnosti, jaké nabízí systémový fotoaparát.

Xperia 1 VI je ale stále hlavně smartphone, u kterého bude většina uživatelů pravděpodobně jen mačkat spoušť. Kvalitu snímků proto hodnotíme se standardním nastavením fotoaparátu, tedy včetně vylepšení obrazu softwarem fotoaparátu. V tomto ohledu se kvalita snímků oproti minulým modelům výrazně zlepšila, i když podle našeho názoru Apple, Samsung a Google tento "postprocesing" stále zvládají lépe.

Výborné fotografie, ale ne nejlepší

Při správných světelných podmínkách je kvalita snímků výborná, a to nejen v manuálním režimu. Ve výchozím nastavení dochází ke slučování pixelů, které zlepšuje kvalitu, což znamená, že fotografie z 52Mpx fotoaparátu mají rozlišení 12 Mpx. Při bližším pohledu však zjistíte, že například Google Pixel je na tom se zachycením jemných detailů lépe. Na ostrost fotografií se zaměřuje i řada špičkových mobilních telefonů.

Sony Xperia 1 VI
Sony Xperia 1 VI
Zdroj: Chip
Sony Xperia 1 VI
Sony Xperia 1 VI
Zdroj: Chip

Je to otázka vkusu a některým uživatelům to připadá příliš nepřirozené. V každém případě se v tomto ohledu Xperia 1 VI drží trochu zpátky. Každopádně fotografie za denního světla vypadají velmi atraktivně. Rozmazání je více patrné na snímcích pořízených za soumraku, kde se Xperia 1 VI nepřibližuje kvalitě například iPhonu. Optický zoom telefonu Sony Xperia 1 VI je ale každopádně úžasný.

Na přední straně se nachází 12Mpx selfie kamera, jejíž kvalita snímků je velmi dobrá, ale nemá žádné speciální funkce. Telefon neumí pořizovat videa v rozlišení 8K, ale zvládá záznam ve 4K při 120 fps.

Zmenšený displej

Oproti předchozímu modelu Xperia 1 V (test najdete zde) Sony změnila nejen formát obrazovky, ale také zmenšila její rozlišení. 6,5” OLED panel má nyní rozlišení 2 340 x 1 080 pixelů a hustotu pixelů pod 400 ppi. To sice stále zaručuje dobrou ostrost, ale nijak se neliší od ostatních mobilních telefonů.

Displej navíc již nemá protáhlý kinoformát 21:9, ale pouze 19,5:9. Kinoformát byl dobrý na sledování videa přes celou obrazovku, ale i Sony konečně pochopilo, že důležitější je praktická stránka používání, starý formát byl prostě až příliš úzký. Pochvalu si ale zaslouží intenzita jasu, která převyšuje veškeré předchozí modely. V laboratoři jsme naměřili 1 476 cd/m2.

Podle našeho měření pokrývá Xperia 1 VI barevný prostor DCI-P3 z 97 %. Displej Xperie 1 VI ale nabízí různá nastavení barevných prostorů, což měření poněkud komplikuje. Podle našeho názoru jsou chybějící procentní body přijatelné, i když jiné smartphony dosahují v laboratoři vyšších hodnot.

Mohlo by vás zajímat

Sony Xperia 1 VI
Sony Xperia 1 VI
Zdroj: Chip

Telefon zobrazuje syté barvy, a proto nabízí dobré podmínky pro jasný a světlý HDR obsah. Šachovnicový kontrast bez okolního světla (testováno s bílými a černými čtverci) je v testu 168 ku 1, což je o něco slabší než u předchůdce. Na druhou stranu má Xperia 1 VI při okolním světle výborný kontrast 85:1, což znamená, že je displej perfektně čitelný i venku. Maximální obnovovací frekvence je 120 Hz.

Špičkový výkon, rekordní výsledky

Výkon telefonu Sony Xperia 1 VI je takový, jaký se dá od procesoru Snapdragon 8 Gen 3 očekávat. Bohatě stačí na všechny typy aplikací, včetně náročných úloh, jako je střih videa a mobilní hry. Na této hardwarové úrovni a v této cenové relaci vás těžko něco překvapí. Všechny telefony s tímto SoC jsou bleskově rychlé, není mezi nimi téměř žádný rozdíl. Sony Xperia 1 VI dokáže otevřít a zpracovat náš rozsáhlý PDF dokument za 0,8 sekundy.

V testu GFX Bench dosahuje Xperia 1 VI celkem 157 fps, což je dokonce vyšší  hodnota než jakou jsme naměřili hernímu speciálu Asus ROG Phone 8 Pro (viz náš test). Ten však i po 20 minutách nepřetržité zátěže dokáže podat 80 % svého maximálního výkonu, zatímco Xperia 1 VI začíná výkon škrtit mnohem rychleji. Celkově lze jen konstatovat, že výkon je v současné době více než dostatečný pro všechny aplikace a pravděpodobně bude stačit ještě mnoho let.

Sony Xperia 1 VI
Balení telefonu Sony Xperia 1 VI neobsahuje ani napájecí adaptér ani USB-C kabel
Zdroj: Chip

Skvělá výbava, včetně klasiky

Špičkové smartphony Xperia již léta nabízí opravdu bohatou výbavu a Sony je jedním z mála výrobců, kteří své špičkové mobilní telefony stále vybavují klasickým připojením pro sluchátka (3,5mm jack). Z většiny telefonů dnes zmizel i slot pro paměťové microSD karty, ale Xperia 1 VI nadále tyto karty podporuje, a to až do kapacity 1,5 TB.

To je dobře, protože interní paměť má standardně kapacitu jen 256 GB, což je na drahý vlajkový telefon trochu málo. Pokud je nám známo, varianty s větší pamětí nejsou. Operační paměť tvoří velkorysých 12 GB. Důležitá je samozřejmě také ochrana proti nepřízni živlů, Xperia 1 VI je prachotěsná i voděodolná (IP68).

Telefon má jen jeden slot pro nanoSIM kartu, ale podporuje i druhou kartu v podobě eSIM. Obě čísla pracují na 5G sítích. Rozhraní USB-C využívá pomalejší standard USB 3.2 Gen1 s 5 Gb propustností. Ve výbavě najdeme i Bluetooth 5.4 a zařízení bude časem podporovat i Wi-Fi 7, ale tady je nutné počkat na aktualizaci firmwaru, která pravděpodobně přijde na podzim 2024. Mobilní platby přes NFC fungují a spokojeni jsme i s kvalitou zvuku stereo reproduktorů.

Co se nám líbí méně, je omezená softwarová podpora. Sony Xperia 1 VI se dodává s Androidem 14 a garantovány jsou pouze tři plné aktualizace operačního systému (tj. až do Androidu 17). Xiaomi slibuje pro své špičkové modely čtyři hlavní aktualizace, zatímco Samsung jich nyní slibuje dokonce sedm. To samozřejmě zvyšuje životnost těchto zařízení, zejména pokud je pravděpodobné, že si je necháte delší dobu. Bezpečnostní aktualizace dostane Xperia 1 VI po dobu čtyř let.

Technická data

Sony Xperia 1 VI


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,5" / 2 340 x 1 080 / OLED / 120 Hz

Displej (max. jas / šach. kontrast) 1 476 cd/m2 / 168 : 1

CPU / GPU / RAM Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (1+3+2x+2x, max. 3 400 MHz) / Adreno 750 / 12 GB

Výbava 2x (nano, eSIM), 5G, Wi-Fi 7, USB-C 3.2 Gen1, BT 5.4, NFC, 52+12+12 / 12 Mpx, 5 000 mAh, microSD, indukční dobíjení, IP68, snímač otisků prstů

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (218,5 GB) / ano / ano

Výdrž na baterii (on-line): 60 Hz / max. Hz / dobíjení 20:12 / 17:09 / 1:42 h:m

PCMark 3.0 / GFX-Bench 16 685 bodů / 157 fps

Operační systém Android 14

Rozměry a hmotnost 162 x 74 x 10,4 mm, 192 g

Výkon (20 %) 1,2

Výbava (20 %) 1,0

Výdrž na baterii (20 %) 1,1

Displej (20 %) 1,3

Fotoaparát (20 %) 1,4

Cena 34 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud