Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Asus Zenbook 14 OLED – baterie na celý den a výkonu na rozdávání

Michal Bareš 22.02.2024

Asus Zenbook 14 OLED je po všech stránkách vynikající notebook se skvělým displejem, dlouhou výdrží na baterii a pouze drobnými nedostatky.

Kapitoly článku

Na první pohled nejviditelnější silnou stránkou notebooku je vynikající 14palcový OLED displej s vysokým rozlišením a perfektní reprodukcí barev. Pro práci na cestách je ale stejně důležitá výdrž na baterii, která může v případě tohoto notebooku dosahovat až 15 hodin, záleží ovšem na náročnosti provozovaných aplikací. Na notebook s hmotností 1 282 gramů je působivý i výkon procesoru Core Ultra 7 155H v kombinaci s 16 GB RAM a 1TB SSD diskem.

Asus Zenbook 14 OLED kombinuje vše správně

Na testovaném notebooku Asus Zenbook 14 OLED (UX3405MA) jsme marně hledali nějakou výraznější slabinu nebo důvod ke stížnostem. Snad jen výsledky výkonnostních testů ukazují v porovnání s nedávno testovaným a velice podobným notebookem Acer Swift Go 14 (recenze zde) o trochu nižší výkon procesoru Core Ultra 7 155H. O něco slabší jsou i výsledky herních benchmarků grafiky Intel ARC. Přesto notebook disponuje výkonem, který mu umožňuje plynule provozovat i nejnáročnější aplikace a dokonce si zahrát i středně náročné 3D hry. Ztracená desetinka výkonu ale byla více než rozumně investována do takřka dvakrát delší výdrže na baterii.

Použitý procesor Intel Core Ultra 7 155H z generace Meteor Lake obsahuje celkem 16 fyzických jader a díky multithreadingu nabízí až 22 virtuálních vláken. Rozsah taktovacích frekvencí se pohybuje mezi 0,7 a 4,8 GHz. K nejsilnějším stránkám procesoru patří integrovaná grafická karta Intel Arc s osmi jádry Xe, která nabízí oproti grafikám předchozí generace procesorů Intel cca dvojnásobný výkon.

Integrovaný adaptér pro komunikaci po Wi-Fi je bohužel stále standardu Wi-Fi 6E, s použitým procesorem by už notebook mohl používat Wi-Fi 7. To samé platí i pro Bluetooth, který je zde ve verzi 5.3 a mohl by být 5.4. To jsou ale jen detaily, které mají na běžný provoz minimální dopad.

Asus Zenbook 14 OLED
Portová výbava notebooku Asus Zenbook 14 OLED
Zdroj: Michal Bareš, Chip

V portové výbavě Asusu Zenbook 14 OLED najdeme klasickou nabídku konektorů, ve které chybí jen čtečka SD karet. Jinak je zde stejně jako u většiny moderních notebooků jeden USB-A port, dva porty USB typu C s rozhraním Thunderbolt 4 a podporou nechybí ani HDMI.

2,1Mpx integrovaná kamera s Full HD rozlišením a infračerveným snímačem podporuje Windows Hello a v případě potřeby ji lze uzavřít posuvným krytem. Kvalita obrazu z kamery se nám při videohovorech velmi líbila.

Mohlo by vás zajímat

Asus Zenbook 14 s vynikajícím OLED displejem

Vraťme se ale ještě na chvilku k 14” OLED displeji notebooku Asus Zenbook, který přes poměrně kompaktní rozměry dosahuje vysokého rozlišení 2 880 x 1 800 pixelů. V laboratoři jsme mu naměřili v HDR režimu výborný maximální jas na úrovni 565 cd/m², při běžném provozu se standardním obrazem pak maximální jas dosahuje 417 cd/m². Notebook lze tedy bez omezení používat i venku za slunného dne. Díky vysokému jasu a skvělým barvám nevadí ani lesklý povrch obrazovky, protože notebook snadno přesvítí všechny odrážené světelné zdroje. Příjemná je i funkce dotykové obrazovky.

Vynikající je i reprodukce barev, které jsou opravdu syté a kontrastní. V laboratoři jsme tomuto displeji naměřili 100% pokrytí standardních barevných prostorů RGB a DCI-P3. Zenbook 14 OLED dosahuje výborného výsledku 95% pokrytí velmi širokého barevného prostoru Adobe.

Asus Zenbook 14 OLED
Asus Zenbook 14 OLED
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výdrž na baterii: až 15 hodin sledování videa

Baterie malého Zenbooku je také zdrojem radosti, zejména pro uživatele, kteří rádi sledují videa ve Full HD rozlišení. Během testu vydržel Asus Zenbook na baterii streamovat Full HD video plných 14 hodin a 56 minut, což je opravdu slušný výkon. Podobného výsledku jsme dosáhli i v testu PCMark 10 ve scénáři Battery Modern Office, kde baterie vzdala službu až po 14 hodinách a 13 minutách. I při intenzivním surfování a práci s kancelářskými aplikacemi vydržel Zenbook téměř jedenáct a půl hodiny.

Pokud vybitou baterii zapojíte na půl hodiny do zásuvky, notebook mezitím stihne nasát energii na 4 hodin a 17 minut provozu. Líbila se nám i softwarová výbava, která umožňuje nastavení dobíjení baterie pouze do maximálně 80 procent, což pozitivně prodlužuje její životnost. Pokud ale potřebujete plnou kapacitu baterie, notebook lze snadno přepnout do režimu plného dobíjení do 100 procent.

Zenbook 14 OLED: kvalitní a lehký notebook

Asus Zenbook 14 OLED váží jen 1 282 gramů a v batohu tak o něm nebudete skoro vědět. Dodávaný napájecí zdroj váží 225 gramů, ale notebook lze dobíjet i výkonnými USB-C adaptéry mobilních telefonů. Celokovové šasi s nenápadným vzorem víka je vyrobeno z hliníku. Tělo notebooku působí kvalitním a solidním dojmem, displej lze snadno otevřít jednou rukou a lze jej rozevřít až do 180 stupňů.

Asus Zenbook 14 OLED
Notebook Asus Zenbook 14 OLED lze otevřít až do 180° úhlu
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Velmi dobrý je i zvuk reproduktorů Harman/Kardon, i když v některých situacích jsme zaslechli i drobné vibrace membrán. Hlasitost a kvalita zvuku jsou ale celkově přesvědčivé. Klávesnice s trojúrovňovým bílým podsvícením působí výborným dojmem, tlačítka mají příjemný zdvih a při psaní jsou téměř bezhlučná. Odezva klávesnice je přesná a na notebooku se dá bez problému psát i dlouhodobě. Pod klávesnicí se nachází touchpad s 15cm úhlopříčkou, který typicky pro modelovou řadu Asus Zenbook slouží i jako numerická klávesnice.


CPU / RAM Intel Core Ultra 7 155H / 6P+6P+8E+2LPE / 700 - 4 800 MHz / 16 GB

Grafika Intel ARC Graphics

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 14" / 2 880 x 1 800 / pololesklý / dotykový / OLED

SSD / HDD / ODD 1 TB / - / -

Výbava 2x USB-C (PD, TB4), 1x USB-A 3.2 Gen1, HDMI, audio, Wi-Fi 6E, BT 5.3, webcam

PCMark 10 6 179 bodů / 14:13 h:m

3DMark TS / Cinebench R23 3 016 / 10 189 bodů

Rozměry a hmotnost 312 x 220 x 15,6 mm / 1 282 g

Cena 32 490 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud