Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Přichází Samsung Galaxy S24 prošpikovaná umělou inteligencí

Michal Bareš 18.01.2024

Při uvedení nových telefonů většinou výrobci vyzdvihují jejich výkonové a estetické vlastnosti. Poslední roky hrál v této oblasti hlavní roli fotoaparát. Samsung vsadil při představení nových modelů Galaxy S24 na umělou inteligenci, která rozšiřuje schopnosti smartphonů dál než kdykoliv dříve.

Kapitoly článku

Na nové modely vlajkové lodi Samsungu se tradičně netrpělivě čeká, ale tradičně je také toto čekání spojeno s řadou úniků, takže před uvedením již většinou stejně skoro všichni znají vzhled i technické specifikace zařízení. Překvapení tedy nebývá mnoho a týkají se hlavně drobností a cen. 

Ani v případě nových telefonů řady Galaxy S24 nás výrobce nepřekvapil žádnou nečekanou technickou specifikací, překvapil nás ale důraz, jaký klade na využití umělé inteligence. O té se totiž mluvilo mnohem víc než o hardwaru. Naprosto skvělou zprávou je pak prodloužení softwarové podpory aktualizací systému i bezpečnostních záplat po dobu sedmi let.

Umělá inteligence se stala nedílnou součástí hardwaru i softwaru Galaxy S24 a bude se starat nejen o fotografie, ale bude i tlumočit, překládat, vyhledávat i pořizovat a třídit záznamy. Ne všechny funkce umělé inteligence ale budou zpočátku dostupné i pro češtinu. Skvělá zpráva je, že na jazykovém balíčku pro češtinu se prý intenzivně pracuje a měl by v dohledné době dorazit. Ještě lepší zpráva je, že schopnosti umělé inteligence Galaxy AI dostane výhledově v rámci aktualizace i stávající řada telefonů Galaxy S23.

Samsung Galaxy S24
Novou řadu Samsung Galaxy S24 jsme si měli možnost v Praze prohlédnout už před představením
Zdroj: Chip

Jako tradičně tři verze, ale tentokrát dva procesory

Než se ale podrobněji seznámíme s možnostmi umělé inteligence Galaxy AI, podívejme se alespoň rychle na ty „zbytečné“ hardwarové specifikace. Uvedeny byly jako tradičně tři verze, od nejmenší S24 s 6,2“ displejem, přes variantu Plus s 6,7“ displejem až po nejlepší a největší modely Ultra s 6,8“ úhlopříčkou. Všechny displeje jsou samozřejmě OLED a mají variabilní frekvenci 1-120 Hz.

Verze S24 a S24+ budou u nás osazeny procesory Exynos 2400, nejvyšší model S23 Ultra bude i u nás v prodeji s procesorem Snapdragon 8 Gen3, dokonce v přetaktované verzi „for Galaxy“. Telefony Galaxy S s procesory Exynos, které byly určeny pro prodej v Evropě, měly v minulosti o trochu nižší výkon a horší energetickou účinnost než shodné modely se Snapdragony.

Minulý rok měly všechny Galaxy S23 procesory od Snapdragonu, letos Samsung situaci vyřešil tak, že dva modely mají Exynos 2400, jeden Snapdragon 8 Gen3 for Galaxy. Je v tom trochu zmatek, zvlášť pokud mají mít všechny Galaxy S24 stejné schopnosti umělé inteligence, ale na zhodnocení výkonu a výdrže si musíme počkat po testu.

Samsung Galaxy S24
Další pohled na tenký rámeček displeje Samsung Galaxy S24
Zdroj: Chip

Design se příliš nezměnil, ale rámečky jsou menší

Z designového hlediska se řada Galaxy S24 od S23 liší opět jen v detailech, nebýt jinak umístěného blesku a minimálních rozdílů, daly by se na S24 použít kryty z generace S23. Jediným výraznějším designovým rozdílem je displej modelu S24 Ultra, který je nyní už také naprosto rovný. Nové jsou také barvy, kromě tradiční černé budou u prodejců k dispozici i žlutá, šedá a fialová verze, pouze v obchodu Samsungu lze pak objednat i oranžovou, zelenou a modrou variantu.

Fotoaparáty: Ultra má menší, ale lepší optický zoom

Fotoaparáty modelů S24 a S24+ jsou shodné, hlavní snímač má 50Mpx rozlišení, 12Mpx ultraširokoúhlý snímač a 10Mpx optický zoom s 3x přiblížením. Galaxy S24 Ultra má hlavní snímač 200Mpx, ultraširokoúhlý snímač 12MPx a hned dva teleobjektivy. Trojnásobný s 10Mpx rozlišením a pětinásobný optický s rozlišením 50Mpx a vylepšeným snímačem. Všechny modely pak mají stejnou 12Mpx selfie kameru.

Samsung Galaxy S24
Trojice zadních fotoaparátů Samsung Galaxy S24. hlavní snímač má 50Mpx rozlišení, 12Mpx ultraširokoúhlý snímač a 10Mpx optický zoom s 3x přiblížením
Zdroj: Chip

Tělo modelů S24 Ultra je osazeno titanovým rámem, S24 a S24+ mají kovové unibody šasi. Displej modelu S24 Ultra chrání nové krycí sklo Gorilla Glass Armour, které je odolnější vůči poškrábání a má o 75% nižší odrazivost odlesků. Potěšily nás tenčí rámečky okolo displeje, které umožnily při zachování rozměrů zvětšení úhlopříčky displeje u S24 a S24+ o 0,1 palce na 6,2“, resp. 6,7“. Vylepšení se dočkal i jas displejů, který u modelů Galaxy S24 nyní v maximu dosahuje až 2 600 cd/m2.

Galaxy AI: vyhledávání obrázků, pokročilé retuše, tlumočník v telefonu a sekretářka

Umělou inteligenci Galaxy AI používá nová řada S24 k řadě úkolů. Její zapojení do fotoaparátu je nyní mnohem aktivnější a kromě úpravy obrázků umožňuje například rychle a snadno identifikovat fotografované předměty. Stačí přidržet virtuální tlačítko Home a prstem nebo stylusem obkroužit hledaný předmět, ať už se jedná o budovy nebo běžné každodenní předměty. AI rozpozná objekt ve výřezu a pošle jej do vyhledávače. Je zde ale jedno omezení, a to se týká lidí, jejichž tváře rozpoznávat a identifikovat nesmí. Mohli jsme si to vyzkoušet a výsledky jsou překvapivě přesné, jak ostatně můžete vidět i v našem videu.

Zdroj: Chip Praha/YouTube
Zdroj: Chip Praha/YouTube
Zdroj: Chip Praha/YouTube

Zasahovat může i do samotných fotografií, dokáže dotykem prstu vybrat osoby a přesouvat je nebo mazat, přičemž AI si pak poradí s dopočítáním a úpravou pozadí. Na pozadí lze přidávat různé jiné objekty, šikovná je i schopnost narovnat objekty, které byly omylem vyfoceny šikmo. Rovněž to funguje parádně, ale intenzivněji retušované snímky jsou označeny drobným vodoznakem v levém spodním rohu snímku. Umělá inteligence dokáže dopočítat mezisnímky natáčeného videa a vytvořit tak kdykoliv později i zpomalené video.

Úplnou novinkou je ale zapojení AI do komunikačních nástrojů. Galaxy S24 dokáže během telefonního hovoru simultánně tlumočit cizí jazyky. Praktický pomocník ale vyžaduje stažení jazykového balíčku, který pro češtinu zatím není k dispozici. Prozatím si tak budete muset vystačit s angličtinou.

Tlumočení vyžaduje online přístup k internetu, ale telefon nabídne i možnost překládání textů nebo textové komunikace, která by po stažení balíčku měla podle výrobce fungovat i v offline režimu bez připojení k internetu. To by byla výborná zpráva pro cestovatele, kteří se pohybují v oblastech se špatným internetovým pokrytím.

Umělá inteligence dnes běžně pracuje s texty, což známe například z ChatGPT nebo z Microsoft Copilota, ale Samsung ji v řadě S24 integroval do rozhraní telefonu. Funguje to například tak, že při schůzce zapnete hlasové nahrávání a AI poté hlasový soubor převede do textové podoby a ještě z něj v případě potřeby vytvoří shrnutí a vybere ty nejdůležitější části. Funguje to i naopak, z útržkových poznámek lze vytvořit souvislý text.

Zdroj: Chip Praha/YouTube
Zdroj: Chip Praha/YouTube

Ceny a zvýhodnění předobjednávek

Už před uvedením se šuškalo, že Samsung letos ceny nových Galaxy S24 sníží, a tak se i stalo. Nejlevnější 128GB verze S23 s 8 GB RAM stojí 21 999 Kč, 256GB verze pak 23 499 Kč. Minulý rok přišla základní 128GB Galaxy S23 na 23 499 Kč.

Galaxy S24+ vyjde na 27 999 Kč (256 GB, minulý rok 29 999 Kč), resp. 30 999 Kč (512 GB) a S24 Ultra začíná s kapacitou 256 GB na ceně 35 499 Kč (zde je cena o cca 500 Kč vyšší než loni, to stála S23 Ultra 34 999 Kč). 512GB varianta S24 Ultra bude stát 38 499 Kč a za 1TB verze pak zaplatíte 44 499 Kč.

V rámci předprodeje dostanete od 17.1. do 31.1. u telefonů řady S24 dvakrát vyšší kapacitu úložiště za stejnou cenu, takže 256GB Galaxy S24 můžete pořídit za 21 999 Kč a například 1TB Ultra za 38 499 Kč. Nižší cenu pak může zajistit i výkupní bonus za starší zařízení, který bude dosahovat maximálně 2 500 Kč.  
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud