Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Málokdo se v tom orientuje: modely televizí mají typová čísla, která vám leccos prozradí

Josef Mika 15.03.2024
Zdroj: mrsiraphol/Freepik

Jsou dlouhá, složitá a pro každou značku jiná: pokud řešíte koupi nového televizoru, musíte se vypořádat se složitými čísly modelů. Ale dají se snadno rozluštit a vyplatí se to: dozvíte se díky nim spoustu důležitých informací.

Kapitoly článku

Televizory mají poměrně neintuitivní označení modelů, které se na první pohled jeví jako komplikované. Navíc každý výrobce má své vlastní zvláštnosti. Některé detaily však najdete u každé značky. Ukážeme vám, jak rozluštit modelová čísla televizorů nejoblíbenějších výrobců.

Produktové označení televizí: tyto informace jsou uvedeny v čísle modelu

Modelové označení TV
Modelová čísla mají v závislosti na výrobci různou strukturu, ale některé informace, například úhlopříčka obrazovky, jsou uvedeny vždy.
Zdroj: Chip

Čísla modelů TV se v závislosti na výrobci liší svou strukturou. Některé informace jsou však obsaženy u všech zařízení a umožňují vyvodit rychlé závěry o zkoumané televizi. Tyto údaje o výrobku můžete najít prakticky vždy:

 • Úhlopříčka obrazovky: velikost obrazovky televizoru (např. 55, 65, 70...) obvykle zjistíte na začátku čísla modelu.
 • Rozlišení: rozlišení obrazovky se často označuje písmenem, přičemž U obvykle znamená Ultra HD (4K).
 • Série výrobku: obvykle se jedná o vícemístnou číselnou kombinaci, přičemž první číslice představuje sérii spotřebiče. Zpravidla platí, že čím vyšší číslo, tím lépe. Další čísla mohou označovat různé varianty provedení a vybavení.
 • Modelový rok: rok výroby televizoru se často uvádí jako jednomístné číslo nebo písmeno, přičemž každý výrobce má vlastní schéma. 
 • Oblast výrobku: písmeno na začátku nebo na konci obvykle označuje oblast prodeje, pro kterou je televizor určen. Může to být například E pro Evropu, G nebo D pro Německo atd.

Modelová čísla Samsung: co znamenají čísla a písmena

TV Samsung označení
Modelové číslo se obvykle nachází také na zadní straně zařízení.
Zdroj: Samsung

Samsung je na českém trhu oblíbenou značkou televizorů. Přestože společnost několikrát změnila způsob značení svých modelů, informační obsah zůstal stejný. U současných televizorů Samsung, jako je například model QE65S95C, lze kód rozluštit následovně:

 • Q: technologie obrazovky (QLED) 
 • E: region, pro který je model primárně určen (Europe)
  V roce 2020 vytvořil Samsung zvláštní značení „Made for Germany“. GQ označuje německé modely (občas se s nimi můžete setkat i v některých českých eshopech), zatímco QE označuje televizory pro ostatní evropské trhy.
 • 65: úhlopříčka obrazovky (65 palců) 
 • 95: Označení řady (řada 9) 
 • C: Modelový rok (2023)

Zejména rok výroby nedává příliš smysl. Podle Samsungu mají písmena posledních let následující význam:

 • N: 2018
 • R: 2019
 • T: 2020
 • A: 2021
 • B: 2022
 • C: 2023

Zvláštnosti v závislosti na značce televizoru

LQ QLED
LG používá pro své modely OLED odlišné produktové označení.
Zdroj: LG

Podobným způsobem lze rozluštit názvy modelů dalších známých výrobců, jako jsou LG, Philips a Sony:

LG Electronics

Příklad: 65UR91003

U LG začíná číslo modelu přímo úhlopříčkou obrazovky (např. 65 palců). První písmeno označuje rozlišení (U: UHD, S: Super UHD, L: Full HD). Následující písmeno označuje rok výroby zařízení (R: 2023, Q: 2022, P: 2021, N: 2020, M: 2019). Další číslo označuje produktovou řadu 9, další čísla znamenají odchylky ve výbavě nebo provedení. 

Modely OLED mají na samém začátku také nápis "OLED". Modelové řady jsou zde označeny písmeny od B do W, kde B znamená základní modely a W nejvyšší model.

Philips

Příklad: 75PUS8008

Philips také začíná rozměrem obrazovky v palcích, za kterým následuje písmeno P jako Philips. Další písmeno označuje rozlišení (U: UHD, F: FHD). Následující písmeno značí, jaký typ tuneru je v zařízení nainstalován. S znamená digitální trojitý tuner pro satelit, K znamená bez satelitu.

Další číslice opět označuje sérii spotřebiče, přičemž vyšší číslo znamená lepší sérii. Následující čísla označují jiný vzhled nebo výbavu. Poslední číslice označuje rok výroby (8: 2023, 7: 2022, 6: 2021, 5: 2020, ...).

Mohlo by vás zajímat

Sony

Příklad: KD-48A9S

Televizory Sony začínají rozlišením obrazovky: KDL znamená rozlišení 2K, KD rozlišení 4K/UHD. Úhlopříčku obrazovky najdete hned za pomlčkou (zde: 48 palců). Následující kombinace písmen a číslic označuje produktovou řadu. Modely OLED poznáte podle písmene A.

Zdroj: výrobci TV


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud