Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Herní notebook: co všechno je potřeba zvážit při jeho výběru?

Promotion 22.03.2024
AD
Zdroj: Allegro

Benefitem notebooku je přirozeně jeho kompaktnost, která umožňuje užívat si herní svět, kdekoliv se vám zlíbí. Aby pro vás byl zážitek z oblíbených herních titulů opravdu dokonalý, zvolte model vybavený špičkovými hardwarovými komponenty. Jedině ony vám otevřou dveře do světa nekonečných herních dobrodružství bez ohledu na vaši aktuální polohu.

Kapitoly článku

Herní notebook nevybírejte podle ceny

Herní notebook vám nabízí flexibilitu, ale je potřeba vybrat ten správný. Na trhu existují modely v různých cenových kategoriích, avšak důležitější než cena je pro ty nejlepší herní zážitky kvalitní hardware. Při svém výběru notebooku pro nekonečné hodiny hraní se zaměřte na následující komponenty:

Výkonný procesor: Srdce notebooku bijící v rytmu gamingu

Srdce každého počítače tvoří procesor. Zajišťuje plynulý chod her i aplikací. Milovníci těch nejnáročnějších herních titulů potřebují vysoce výkonný procesor s dostatečným počtem jader a vysokou frekvencí, alespoň Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5 poslední generace.

Grafická karta: Vstupenka do vizuálního ráje

V každém herním notebooku hraje grafická karta zásadní roli pro dosažení bohatého vizuálního zážitku, plynulosti a vyšší úrovně celkového dojmu ze hry. S trochou nadsázky lze říct, že kvalitní grafická karta udělá i z Minecraftu lepší zážitek. Mezi hráči jsou vysoce ceněny GeForce RTX nebo AMD Radeon RX.

Operační paměť: Klíč k plynulému chodu her

Operační paměť čili zlidověle „RAMky“ slouží k dočasnému ukládání dat využívaných procesorem. Dostatečná kapacita RAM je zárukou plynulého a rychlého chodu her. Minimalizuje zpoždění při načítání a přepínání mezi úlohami a je rovněž nezbytná pro okamžitou odezvu na požadavky hráče. Pro hladký běh her se doporučuje minimální kapacita 16 GB, lépe však 32 GB RAM.

SSD: Bleskové načítání her 

Úkolem SSD je zajistit rychlý přístup k datům a bleskové načítání her. Pro herní notebooky neberte kapacitu menší než 512 GB. Díky vysokým rychlostem čtení a zápisu SSD disku se herní notebook spouští bleskově rychle a umožňuje rychlé načítání úrovní a scén.

Kvalitní displej: Ostrý pohled do virtuálního světa

Do herního světa vás vtáhne Full HD nebo 4K displej. Kvalitní obrazovka s vysokým rozlišením a rychlou obnovovací frekvencí (minimálně 144 Hz) zajišťuje plynulé a ostré zobrazení. Pro hraní akčních her je vhodný displej s TN (twisted nematic) panelem, který umožňuje krátkou reakční dobu.

Chlazení: Nezbytnost pro stabilní výkon

Dobře navržené chlazení zajišťuje delší životnost komponentů a stabilní výkon notebooku. Především však brání jeho přehřívání. Při volbě herního notebooku si všímejte počtu a umístění výdechů. V ideálním případě hledejte model s výdechy do zadní strany.

Připojení a konektivita: Více portů, více možností

Na herním notebooku hledejte dostatek vstupů pro USB-C a USB 3.0 a minimálně jeden port HDMI. Hráči často vylepšují svůj herní kout o další příslušenství, proto potřebujete dostatečné množství portů na připojení externího monitoru, klávesnice, myši, sluchátek nebo reproduktorů. Některá přídavná zařízení můžete spárovat přes Bluetooth.

Podsvícená klávesnice a čtečka otisků prstů: Gamerské „must-have“

Barevně podsvícená klávesnice a myš se staly v gamingové komunitě nepostradatelnou výbavou. Prvkem, který si pravděpodobně zamilujete, je čtečka otisků prstů integrovaná do klávesnice. Díky ní už nebudete muset zbytečně přemýšlet nad hesly – čtečka vám proces přihlašování výrazně usnadní.

Více peněz za více muziky

Cena gamingových notebooku se může vyšplhat až do astronomických čísel několika desítek tisíc korun. I když to může být vysoká částka, platíte za opravdu výkonné zařízení, které si poradí se všemi herními požadavky. Co v případě, že na to momentálně nemáte vymezený rozpočet? 

V případě profesionálního hraní je vřele vítaná možnost půjčky peněz prostřednictvím spotřebitelského úvěru nebo výběr financí ze stavebného spoření, jestli ho máte zřízené. V jiném případě můžete snížit své výdaje a z úspor financovat nákup levnějšího no taky kvalitního herního stroje.

Měření

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud